wtorek, kwietnia 02, 2013

Pytanie Dnia i odpowiedź Pata Parellego


Tłumaczenie odpowiedzi Pata Parelli z Parelli Connect (www.parelliconnect.com)

Pytanie Dnia od Laury:

“Wiem, że im lepiej koń się cofa i chodzi bokiem, tym lepiej robi wszystko inne… Nie wiem tylko czemu tak jest. Czy mógłbyś wyjaśnić mechanizm psychologiczny, który za tym stoi?”

Wiele osób zadaje mi to pytanie. Jednym z pierwszych moich olśnień było to, że konie naturalnie chcą iść do przodu, zazwyczaj w lewo. Dlatego musimy starać się na wiele sposobów to równoważyć. Konie mogą robić tylko sześć rzeczy oprócz stania w miejscu… poruszać się do przodu, do tyłu, w prawo, w lewo, do góry i do dołu albo stosować ich kombinację. Powodem, dla którego cofanie się i chody boczne są tak ważne, jest to, że poprawiają zawieszenie konia, a także pomagają wytworzyć u niego świadomość różnych możliwych podejść do rozwiązywania stawianych przed nim zagadek. 


Kiedy koń się cofa, musi unieść kłąb, co powoduje przeniesienie ciężaru ciała na zad. Musi również mentalnie „nie iść do przodu”. Ważne jest, żebyśmy zrozumieli, że aby mieć swojego wymarzonego konia, musimy sprawić, żeby był gotowy w równym stopniu iść do przodu, co się zatrzymywać.

Cofanie w gruncie rzeczy daje nam hamulce. Z kolei chody boczne to manewr, który konie stosują, kiedy boją się czegoś, co znajduje się z boku. Dlatego jeśli nie możemy iść bokiem, jest nam zazwyczaj trudno przeciwdziałać płoszeniu się konia w bok. Jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Patrząc z punktu widzenia ujeżdżenia wiele manewrów, takich jak ustępowanie od łydki, ciągi czy zmiany nogi, to właściwie chody boczne. Ogólnie rzecz biorąc koń, który naturalnie dobrze się cofa i chodzi bokiem, ma zadatki na wszechstronnego atletę. Koń, który zostanie wytrenowany w cofaniu i chodzeniu bokiem, stanie się jeszcze lepszym atletą.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na Twoje pytanie i pomóc Ci pozostawać naturalną.

Brak komentarzy: