Kolejny artykuł z parelli.com, przetłumaczony przeze mnie
Ludzie uważają, że ponoszące konie uciekają z nimi na grzbiecie, kiedy tak naprawdę konie starają się uciec przed nimi. Konie ponoszą ze strachu i z dezorientacji. Nie robią tego, kiedy są spokojne, ufne i dobrze się czują ze swoim jeźdźcem. Ponieważ ponoszenie jest reakcją, opartą na strachu, przeciwdziałanie musi bazować na uzyskaniu zaufania konia. Nie jest to zadanie trudne samo w sobie. To, co sprawia ludziom trudność, to włożenie w to wystarczająco dużo czasu, ponieważ bardzo często chcą po prostu jak najszybciej wsiąść na konia.
Nie ma na świecie kiełzna, które pozwalało by kontrolować końskie emocje, okiełznać można je tylko poprzez savvy. To, czego potrzebujesz do pracy z bojącym się koniem, to szersza wiedza, a nie więcej gadżetów w jego pysku.
Podejście do treningu koni w Parelli Natural Horsemanship
Naprawianie ponoszenia u koni zaczyna się z ziemi. Nie możesz po prostu wskoczyć na konia, który ci nie ufa, jeśli nie chcesz mieć problemów. Minęło wiele lat od czasu, kiedy Pat Parelli wsiadł na konia, który tego nie chciał, ale to właśnie kariera na rodeo roznieciła w nim zainteresowanie sposobami, na jakie można zachęcić konie do zaakceptowania jeźdźców.
Jest wiele konkretnych rzeczy, które można zrobić, żeby pomóc koniowi się rozluźnić, zaczynając od pracy nad samą relacją. Więcej na ten temat można się dowiedzieć z DVD „Natural Attraction”. Powinieneś także wiedzieć jak bawić się z koniem z ziemi, aby osiągnąć obopólne zrozumienie, odpowiedzi zamiast reakcji i konia, który postrzega cię raczej jako przywódcę, niż zagrożenie. Nasze DVD „Seven Games” to świetny przewodnik do zabaw z końmi.
Przygotowania z ziemi to ważna rozgrzewka, która wprowadza konia we właściwy stan umysłu do jazdy. Ponoszący koń to koń, który nie chce cię mieć na swoim grzbiecie. Kiedy już uda ci się doprowadzić do tego, że koń pozwala na siebie wsiąść, możesz wykonać różne ćwiczenia, które go uspokoją. Możesz je poznać na DVD „Calm Ride”.
Koniobowość i ponoszące konie
Konie o określonych osobowościach – zwanych przez nas Koniobowościami – mają większą tendencję do ponoszenia niż inne, tak samo, jak niektóre mają większą tendencję do wierzgania lub odmowy ruchu do przodu. Ponoszenie jest w dużym stopniu zależne od Koniobowości (np. Prawopółkulowy Ekstrowertyk zazwyczaj, kiedy się przestraszy, będzie ponosił), ale niezależnie od charakteru konia można poprzez przykładanie dużej wagi do uspokojenia i zwiększenia jego pewności siebie, rozwiązać wszystkie problemy z impulsywnością… w naturalny sposób.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz