środa, marca 27, 2013

Gryzący koń - artykuł

Przetłumaczyłam ostatnio artykuł z parelli.com na stronę Facebookową Anka Rancho.

Częstym problemem, z którym zmagają się trenerzy, jest co zrobić z gryzącym koniem. Ponieważ w Parelli Natural Horsemanship proces rozwiązywania problemu zawsze zaczynamy od rozpoznania jego przyczyn, spróbujmy zadać sobie pytanie: dlaczego koń gryzie?
Odpowiedź: zazwyczaj koń gryzie z jednego z trzech powodów:
Koń się czegoś boi.
Koń próbuje cię zdominować.
Czasem koń skubie cię, żeby pokazać, że chce się bawić – nie jest to prawdziwe gryzienie.

Gryzący koń nie jest złym koniem
Gryzienie nie jest „złym nawykiem” twojego konia. Zazwyczaj jest ono reakcją na coś, co bardzo go niepokoi. Reaguje albo na coś, co go przeraża lub krzywdzi, albo każe ci zejść z drogi, ponieważ to on tu rządzi! Gryzienie to symptom, a nie problem sam w sobie. To tak naprawdę informacja zwrotna. Koń nie potrafi ci powiedzieć, że coś jest nie tak, więc kopie, gryzie lub wierzga.

Bardzo często na ugryzienie ludzie reagują uderzeniem konia po pysku. To w żaden sposób nie pomaga. Konie to zwierzęta uciekające, a zwierzęta uciekające nie rozumieją kar. To, co w przypadku tego problemu może pomóc, to poznanie osobowości twojego konia, czyli inaczej Koniobowości. Dzięki temu dowiesz się, jaka motywacja stoi za gryzieniem. Zrozumienie Koniobowości i zachowania konia leży u podstaw metody Parelli Natural Horsemanship, a także jest fundamentem naturalnego podejścia do rozwiązywania problemów z końmi. Kiedy już ustalisz, czy twój koń ma Lewo-, czy Prawopółkulową Koniobowość, zrozumiesz dlaczego gryzie. Prawopółkulowe konie gryzą w samoobronie, kiedy czują się przestraszone albo skrzywdzone. Lewopółkulowe konie używają gryzienia jako narzędzia dominacji. Każda z tych Koniobowości i każdy powód wymagają innego podejścia treningowego, aby uzyskać humanitarne, efektywne i długotrwałe rozwiązanie problemu. Żeby „wyleczyć” problem, musisz wiedzieć skąd on się w koniu bierze. Tylko wtedy twoje reakcje i środki zapobiegawcze będą odpowiednie.


Zachowaj bezpieczną odległość!
Niezależnie od tego, czy gryzienie u twojego konia jest powodowane strachem, czy chęcią dominacji, zasadą numer jeden jest: Trzymaj konia, który gryzie, w bezpiecznej odległości od siebie! To, że kochamy konie i staramy się je zrozumieć nie oznacza, że nie widzimy zagrożenia, jakim jest gryzący koń. Dopóki nie poznasz Koniobowości twojego konia oraz metod treningowych, które pozwolą uzyskać  najlepsze i najbardziej długotrwałe efekty, trzymanie konia na bezpieczny dystans – czyli bycie poza zasięgiem jego zębów – jest dobrym rozwiązaniem tymczasowym. Oznacza to jednak, że powinieneś wiedzieć, jak sprawnie wycofać konia z pewnej odległości. Aby to zrobić, polecamy energiczne poruszanie liną przy użyciu jednej z Siedmiu Gier, nazywanej Grą w Jojo. Wycofanie konia o jeden czy dwa kroki może nie wystarczyć. Musisz cofać go tak długo, aż zmieni się wyraz jego pyska. Materiały do nauki w domu „Liberty & Horse Behavior” omawiają to zagadnienie bardziej szczegółowo.


Następne kroki
Siedem Gier to najlepsza metoda, jaką znamy. Dlatego tak często ją zalecamy. Ustanowienie nowej relacji, kiedy już nauczysz się, jak bawić się ze swoim koniem, zmienia relację ofiara-drapieżnik – a co za tym idzie, zmienia wszystko. Dlatego mamy w ofercie zupełnie nowy – i raczej niedrogi! – program nauki podstaw naturalnego jeździectwa Jump Start (http://shop.parellinaturalhorsetraining.com/product.jsf?catId=186&productId=1983) , który mówi dużo o problemach z gryzieniem, a także z kopaniem, wierzganiem i innymi reaktywnymi zachowaniami koni.

Członkom Parelli Connect (www.parelliconnect.com) zalecamy również zapoznanie się z edukacyjnym artykułem Lindy Parelli na temat gryzienia, zatytułowanym „Jeśli zostałeś ugryziony… Powiedz Au!”, który świetnie pokazuje naturalną perspektywę wobec problemu gryzącego konia. 

Brak komentarzy: